Керамічна плитка - це пластини різного формату, що складаються з керамічного матеріалу і використовуються для облицювання підлоги та стін.

Пластини (плитки) - це «елементи з гладкою поверхнею, у яких довжина сторін набагато більше товщини». Плитка може бути різного формату (від «мозаїки», коли площа однієї плитки менше 90 см2, до великих плит зі стороною 1 м), товщина при цьому змінюється приблизно від 5 мм (деякі види плитки малого формату для облицювання стін) до 20-25 мм у екструдованої плитки і плитки великого формату.

Терміном «кераміка» позначається природа матеріалу, з якого виготовлена ​​плитка.
Словом «кераміка» позначаються вироби із сумішей глин, піску і інших природних матеріалів. Після приготування суміші надається потрібна форма, після чого заготовки обпікаються при високій температурі (від 900 до 1250 ° С в залежності від виду вироби). У повсякденному житті людей оточує цілий ряд керамічних виробів: посуд (тарілки, чашки), сантехнічні вироби (умивальник, біде, унітаз), будівельні вироби (цегла, черепиця, пустотілі блоки і т. Д.). Керамічне виробництво веде свою історію з незапам'ятних часів (досить згадати античні скульптури і амфори). Кераміка - це і один з найсучасніших і передових матеріалів: спеціальні керамічні матеріали отримують все більш широке поширення в електронній промисловості, машинобудуванні, ядерній енергетиці, хімічній промисловості і т. Д.

Загальні властивості керамічних матеріалів (отже, і плитки теж) пояснюються
їх будовою і хімічним складом, що залежить від вищезгаданої технології виробництва.

Такими загальними властивостями є:
❏ твердість і механічна міцність
❏ жорсткість
❏ крихкість
❏ інертність

Твердість, яку в попередньому розділі ми вказали в якості відмітної ознаки
керамічної плитки в порівнянні з іншими видами матеріалів, є результатом реакцій і процесів, які відбуваються в суміші, з якої виготовлена ​​плитка, під час випалу при високій температурі. Такі реакції призводять до утворення частково склоподібної структури, різної щільності з міцними внутрішніми зв'язками, тобто до утворення «твердого» матеріалу. Природа і сила хімічних зв'язків така, що плитка має високий опір розриву і високим опором до деформації. Як і всі керамічні матеріали, плитка не деформується і не згинається (тобто, володіє жорсткістю) навіть при підвищених навантаженнях, які можуть привести до її руйнування. Матеріал, який руйнується без попередньої тривалої деформації (пластична деформація, якщо скористатися технічним терміном), вважається «крихким», а матеріал, який веде себе протилежним чином, називається пластичним. Слід підкреслити, що крихкість не є недоліком. У науці про матеріали термін «крихкий» не має того негативного значення, яке найчастіше йому надається в повсякденній мові. З крихкістю пов'язана відносно низька опірність ударам, що типово для всіх керамічних матеріалів: як тарілка може розбитися впавши на підлогу, так і плитка може зруйнуватися, якщо на неї падає важкий предмет. На відміну від статі з гумовим покриттям, підлогу, облицьований керамічною
плиткою, не володіє ударною в'язкістю.

Матеріал, що утворюється при високотемпературному випаленні, має стабільну структуру і мало або зовсім не вступає в реакцію з іншими речовинами або з середовищем, в якій він знаходиться. Тобто, плитка це інертний матеріал. Керамічні матеріали не розчиняються і не змінюють своїх характеристик не тільки при контакті з водою, але і при контакті з більшістю хімічних речовин (тільки плавикова кислота може впливати на скло і, отже, на керамічні матеріали). Інертність зберігається не тільки при температурі навколишнього повітря, але і в умовах кераміки, яку одержують шляхом випалу при температурах вище 900 ° С, не змінюється навіть під час пожежі.

Як ми вже неодноразово зазначали, керамічна плитка - це облицювальний матеріал для високих температур. Хімічний склад кераміки, яку одержують шляхом випалу при температурах вище 900 ° С, не змінюється навіть під час пожежі.

Як ми вже неодноразово зазначали, керамічна плитка - це облицювальний матеріал для підлоги і стін. Плитка має високу твердість і механічну міцність, які дозволяють витримувати високі навантаження. Проте, будучи оздоблювальним матеріалом, вона повинна взаємодіяти з поверхнею, до якої вона кріпиться. Саме ця поверхню, а не облицювальна плитка, виконує головну функцію. Візьмемо, наприклад, стать, облицьований керамічною плиткою. Така підлога витримає робочі навантаження (люди, меблі, транспортні засоби), не руйнуючись, тільки за умови, що плитка правильно укладена і закріплена. Таким чином, щоб облицювання була довговічною, вкрай важливо правильно проектувати і виконувати кладку плитки, як буде показано в третій частині цього посібника. Однак уже на цьому етапі слід зрозуміти, що тонка пластина керамічного мате

 

Більше корисних статей у нас в Блозі